3 kawałki na początek dnia: Ethereum’s PlusToken dylemat, awarie łańcuchów bocznych BTC i więcejJibin

Ethereum w obliczu upału?

Wydaje się, że grupa stojąca za PlusTokenem, jednym z największych oszustw w branży, z dnia na dzień staje się coraz bardziej aktywna. Zaledwie kilka dni po tym, jak PlusToken przeniósł ponad 65 milionów dolarów w EOS pomiędzy portfelami, zainicjowano transfer ETH o wartości 186 milionów dolarów. Podczas gdy wspomniana transakcja utknęła na krótko w wąskim gardle z powodu problemów z zatłoczeniem Ethereum, w momencie pisania została ona już zrealizowana.

Przedmiotowy transfer wyszedł ze znanego adresu Ethereum, a następnie został podzielony na 50 osobnych transakcji, co było wyraźną próbą zamaskowania działalności PlusTokena. Rozwój ten został po raz pierwszy ujawniony przez Whale Alert, po czym wiele osób w społeczności zaczęło wyrażać obawy, jaki wpływ ta wiadomość będzie miała na wyceny zarówno Bitcoin Rush, jak i Ethereum.

Obawy te nie są nowe, ponieważ mimo że udowodniono inaczej, wielu nadal wierzą PlusToken wytrącony Czarny Czwartek z powrotem w marcu, jak również spadek ceny Bitcoin sposób z powrotem w grudniu 2019.

LocalBitcoins za wygraną?

Popularny rynek Bitcoinów peer-to-peer był w wiadomościach niedawno po tym, jak okazało się, że konkurent Paxful wyprzedził LocalBitcoins w zakresie globalnego tygodniowego wolumenu handlu. Jednakże, to nie wszystko, ponieważ zgodnie z oświadczeniem wydanym przez jego CMO Jukka Blomberga, LocalBitcoins zdołał zmniejszyć transakcje wychodzące z darknetu o 70%.

Ten oszałamiający spadek nastąpił w związku z wprowadzeniem przez giełdę P2P wymogów KYC i przepisów AML po wrześniu 2019 roku.

Należy jednak zauważyć, że przepisy te były wynikiem tendencji spadkowej, która spowodowała spadek wolumenu transakcji na rynku LocalBitcoins.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do tego, co twierdzi CMO, ostatni raport Ciphertrace zakwestionował wydajność rynku P2P, powołując się na ogromne wolumeny wykorzystywane do działalności przestępczej, które nadal są kierowane przez platformę.

Wrażliwość w łańcuchu bocznym Liquid Blockstream została dostrzeżona przez kryptoanalityka niedawno po tym, jak 870 Bitcoinów o wartości około 8 mln USD zostało na krótko skontrolowanych przez 2 z 3 wieloskładnikowych kontraktów należących do Blockstream.

Po raz pierwszy zwrócił na to uwagę James Prestwich z firmy Summa, który twierdził, że skrypt wydatków dla wyżej wymienionych transakcji został skonfigurowany w taki sposób, że przekazał kontrolę nad 2 z 3 kontraktów wieloskładnikowych, co zazwyczaj było krokiem podjętym w momencie, gdy hipotetycznie Liquid Network miał się rozpaść.

Dodał, że naruszyło to model bezpieczeństwa Liquid, twierdząc jednocześnie, że pracownik Blockstream próbował oddalić swoje obawy, gdy po raz pierwszy zwrócił na nie uwagę.